Rozdíly mezi GPT a MBR

Rozdíly mezi GPT a MBR

08/17/2015 by admin
Pevný disk partitioning umožňuje instalovat více operačních systémů na jednom disku. Tímto způsobem, při spuštění počítače, můžete si vybrat, který operační systém zavést do. Systém spravuje tyto oblasti prostřednictvím záznamu známé jako Master Boot Record, nebo MBR. GUID Partition Table, nebo GPT, je nedávná změna standardu MBR, který umožňuje pevné disky vytvořit více oddílů, stejně jako přizpůsobit větší pevné disky.
Master Boot Record
MBR pevného disku obsahuje informace o oddíly na této jednotce. MBR je umístěn na prvním fyzickém Adresa na pevném disku. Když počítač dokončí inicializaci přes Basic Input / Output System, nebo BIOS, pak zkontroluje MBR pro systém zavádění informací. V závislosti na údajích držených tam se počítač spustí hlavní operační systém nebo předkládá seznam boot operačních systémů na počítači.
GUID Partition Table
MBR používá BIOS a fyzické adresy pevného disku zadat oddílů. Systém GPT na druhé straně používá globálně jedinečné identifikátory, nebo GUID, řešit oddíly, a obsahuje ochranný MBR řídit starší počítače, jak zacházet s oddíl. GPT systémy byly vytvořeny pomocí Unified Extensible Firmware Interface, nebo UEFI, iniciativa k modernizaci základní funkce počítače, jako je zavádění systému.
Kapacita pevného disku
Jednou z hlavních výhod GPT je možná kapacita pevného disku. MBR disky mohou zpracovat pouze 2 TB nebo TB, dat nebo méně. GPT může jít nad rámec této funkci. Kromě toho, MBR příčky umožňují pouze uživatelům definovat čtyři primární oddíly. Uživatel může použít rozšířený oddíl rozdělit pevný disk, ale často počítače nedovolí uživatelům instalovat operační systémy na rozšířené oddíly. GPT, na druhé straně, umožňuje vytvořit teoreticky neomezené množství oblastí, i když některé operační systémy je může omezit, v závislosti na webových stránkách PartitionGuru.
Operační systém Kompatibilita
Model MBR byl první tradiční model pro mapování oddílů na pevných discích. Většina operačních systémů stále používají MBR od okamžiku vydání. Novější systémy, nicméně, se pohybují na GPT. Windows Vista a Windows 7 oba podporují GPT, a podpora GPT lze zabudovat do linuxového jádra. Starší operační systémy, jako je například Windows XP, nepodporují GPT a často neumí číst GPT disky. GPTs nabízí mnoho výhod pro serverové počítače pomocí moderních operačních systémů, které vyžadují velké množství prostoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: